Rulle til rulle option til UV LED printer

Rulle til rulle optionen forvandler din swissQprint printer til en rulleprinter. Den kan tage ruller på op til en vægt på 180 kg. og 360 mm. i diameter. En dedikeret encoder sørger for et fejlfrit print.

Uanset om du printer folie, tekstil, pvc eller andet rullemateriale, kan swissQprint printerne håndtere dem alle. Og det sker med en printbredde på 2,5 meter (Oryx 4/ Impala 4) eller 3,2 meter (Nyala 4). Påsætning og skift af ruller er nemt, og når printjobbet er startet med rulle til rulle metoden kan printeren fortsætte med at printe uden opsyn.
Et godt design af det stabile rullesystem transporterer materialet over printbordet og ruller op på den modsatte side. Et integreret kontrolsystem regulerer spændingen på materialet og garanterer et perfekt print hver gang. Man kan på alle swissQprints printere splitte printhovederne så der kan printes 5-layer filer i ét pass.

36 måneders garanti - Hvordan kan vi tilbyde dette?

Fordi vi udvikler og producerer disse præcision flatbed og rulle til rulle printere i vores hovedkvarter i Schweiz. Og ingen andre steder. Så vi har 100 % kontrol over udviklings- og produktionsprocessen.
 
Vi bruger kun komponenter af høj kvalitet. Som et principielt punkt. Så maskinerne er robuste, og du kan regne med en længere levetid end gennemsnittet på markedet.
 
Årlig vedligeholdelse som en forbyggende foranstaltning holder din maskine kørende i top stand. Service udføres af erfarne teknikere, og service kontrakt koncept tilbydes.

Vil du optimere din produktion?

I NIZE equipment arbejder vi hver dag for at give vores kunder de bedste forudsætninger for success. 

I NIZE equipment sker der ofte noget nyt og vi har masser af gode nyheder, få dem via nyhedsmodulet eller tilmeld dig vores nyhedsbrev.